Login:

Hasło:

Ostatnio dodane

2019.02.02
Zmiana terminu zajęć styczniowych - rekrutacja trwa (do 26. stycznia)
Zajęcia przeniesione z 19. stycznia na 2. lutego 2019 2. lutego 2019, ...

|czytaj|

2019.02.02
Letnia Szkoła Designu - harmonogram zajęć I-IV 2019 ZMIANA w styczniu
UWAGA: nastąpila zmiana adresu mailowego do wysyłania zgłoszeń na letni ...

|czytaj|

2019.02.01
Letnia Szkoła Designu - rekrutacja krok po kroku - zmiana adresu e-mail
Rekrutacja – krok po kroku - UWAGA nowy adres e-mail letnia.szkola.de ...

|czytaj|

2017.01.13
Colour Culture Science - księga abstraktów
Książka abstraktów wystąpień uczestników Międzynarodowej ...

|czytaj|

Polecane linki

|Więcej|

Start » Aktualności » Wydarzenia

Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013

2014.08.24, Anna Szwaja

 Jeśli do tej pory nie ukazała się książka opisująca współczesny polski dizajn, to pewnie dlatego, że nie byliśmy na to gotowi. Po latach zaklinań, rozdmuchiwania pierwszych osiągnięć i pielęgnowania rozwijającego się wzornictwa, można mówić o konkretach, a nawet krytykować i przebierać w projektach. Jest w czym. Niewątpliwy sukces polskiego meblarstwa nie jest już jedynym osiągnięciem wzornictwa III RP. Projektuje się urządzenia specjalistyczne i AGD, zabawki i lampy, ubrania, polskie pociągi jeżdżą po Europie… Dizajn w Polsce ma swoje indywidualności i rozpoznawalne projekty. Jedne dziedziny projektowe zyskują przewagę nad drugimi. Istnieją specjalności, w których Polacy są najlepsi. Współzawodniczą ze sobą różne sposoby myślenia i metody. Jest to już świat na tyle duży i złożony, że wymaga przewodnika. Zaprojektowane to pierwsze kompendium polskiego dizajnu. Album Czesławy Frejlich i Dominika Lisika prezentuje z górą 120 produktów ponad 90 projektantów, a dopełnieniem są wywiady z 12 projektantami (m.in. z Tomkiem Rygalikiem, Oskarem Ziętą, Bartoszem Piotrowskim, Renatą Kalarus, Michałem Łojewskim).


Książka nie pomija żadnego z istotnych zjawisk, nikogo z ważnych projektantów, wskazuje najlepsze produkty. Nie jest to jednak laurka. Autorzy, dziennikarze 2+3D, do swojej książki przenieśli dziennikarski krytycyzm i dociekliwość. W publikacji można wyczytać, co odróżnia dobry projekt od słabego, co jeszcze w polskim wzornictwie nie domaga i dlaczego tak się dzieje oraz czego możemy się spodziewać w przyszłości. Od najlepszych projektantów można się dowiedzieć, jak projektować fotel, pociąg, łódź, jak tworzy się markę modową… A także jakie wartości, tradycje i metody mają udział w ich osiągnięciach.


Zaprojektowane to polska, uaktualniona wersja publikacji Polish Design: Uncut, przygotowanej przez 2+3D dla Instytutu Adama Mickiewicza.


Czesława Frejlich


 


2+3D, Kraków 2014
Autorzy: Czesława Frejlich i Dominik Lisik
Fotografie: Przemek Szuba
Projekt graficzny i skład: Kuba Sowiński, Wojciech Kubiena (Biuro Szeryfy)
ISBN 978-83-935975-3-6


Wydawca
2+3D


Partner
Instytut Adama Mickiewicza / Culture.pl