16 / 03 / 2021

2 dyplomy wyróżnione w przeglądzie dyplomowym Font nie czcionka!

16 / 03 / 2021

2 dyplomy wyróżnione w przeglądzie dyplomowym Font nie czcionka w kategorii Wzornictwo!

Pierwsza praca to dyplom licencjacki Michała Dubanika pt. Projekt Elementów wydzielających przestrzeń realizowany w Pracowni Projektowania Konceptualnego pod kierunkiem dr Macieja Własnowolskiego

Tak Autor opisuje FNC swoją pracę – Moją pracą dyplomową było zaprojektowanie elementów wydzielających przestrzeń. Zgodnie z założeniami obiekty te można wykorzystywać w wielu przestrzeniach, w których istnieje potrzeba jej podziału. Dzieli również ona przestrzeń w sposób symboliczny. Człowiek często potrzebuje izolacji, ale nie dosłownej. Takiej, w której może przeniknąć wzrokiem przez ten podział by obserwować co jest po drugiej stronie. Dałem użytkownikowi możliwość decyzji jak ten podział będzie wyglądał i jaki będzie miał zakres. Podstawą są stalowe linki. Na nich zamocowane są ruchome elementy. Paski z filcu technicznego mającego skład naturalnej wełny. Można je przesuwać w górę lub w dół. Stworzyć pełne płaszczyzny lub ażurowe kompozycje. Powstaje efekt rysunku w przestrzeni. Jest to alternatywa dla obecnych rozwiązań, które skupiają się w większości przypadków na podział i dekoracje. Tutaj mamy oprócz nich element kreacji. Użytkownik zachęcany jest do tworzenia kreatywnych układów. Nie tylko sam, ale również z innymi. Wspomaga integrację i kreatywność.

Dyplom Michała Dubanika jest również jedną spośród 10 prac wyróżnionych przez internautów.

Wyróżniony w przeglądzie jest także dyplom magisterski Dominiki Hapki pt. Złotnictwo i/a współczesność, realizowany w Pracowni Projektowania Alternatywnego pod kierunkiem dr hab. Anny Szwai

Tak autorka opisuje swoją pracę – Projekt biżuterii Lifeline to alternatywne rozwiązanie, które ma podkreślić potencjał złotniczego rzemiosła oraz złota. Jednym z głównych celów było zaprojektowanie biżuterii opartej o realne potrzeby, która nie ulega przedawnieniu i jest niezobowiązująca. Może ona podlegać modyfikacjom, a w razie konieczności jej fragment da się spieniężyć.
W biżuterii Lifeline zachodzi obieg dokładnie tej samej materii czyniąc wyrób unikatowy i ponadczasowy. To rzeczy na lata, nie na jeden sezon. Punktem wyjścia dla projektu stała się także kondycja obecnych czasów.
Rosnąca „niepewność” społeczno-polityczna, finansowa, a także trwoga przyszłość naszą i kolejnych pokoleń.
Projekt ma na celu zwrócić uwagę na potencjał złotniczego rzemiosła (wytwarzanie biżuterii Lifeline oparte jest o tradycyjne narzędzia i techniki). W tym celu angażujemy lokalnych złotników. Dzięki swym umiejętnością mogą przerobić lub wykonać wyrób według aktualnych form Lifeline. Budowanie tego typu relacji niesie za sobą wiele korzyści, m.in. „otwiera na nowe” rzemieślników i uświadamia nabywcom potencjał złotniczego rzemiosła.

Projekt możecie zobaczyć w naszej galerii projektów tutaj

Dyplomy FNC to zestawienie najlepszych prac dyplomowych absolwentów uczelni artystyczno-projektowych. Podczas tegorocznej edycji zgłoszono dyplomy absolwentów z 42 uczelni wyższych (publicznych i prywatnych). Do zestawienia zakwalifikowało się 68 dyplomów z 19 uczelni. Głównymi trendami wśród zgłaszanych prac (również tych które nie zakwalifikowały się do zestawienia) była ekologia, zdrowie psychiczne oraz poprawa estetyki otaczającej nas rzeczywistości. Więcej informacji oraz pozostałe wyróżnione prace znajdziecie na stronie organizatora dyplomy.fontnieczcionka.pl

Gratulacje dla wszystkich wyróżnionych absolwentów!