Studia magisterskie 2. stopnia przygotowują do zawodu projektanta w pełnym zakresie, do pracy samodzielnej lub w zespole interdyscyplinarnym, prowadzenia projektów naukowo-badawczych, organizacyjnych oraz popularyzacji wiedzy o wzornictwie. Absolwent studiów magisterskich posiada pogłębioną wiedzę z zakresu metodyki projektowania, techniki oraz sztuki.
Okres nauki trwa cztery semestry. Pierwsze 2 obejmują głównie projektowanie kierunkowe o różnym charakterze, realizowane w wybranych pracowniach. Zajęcia mają charakter warsztatowy, często prowadzone są w zespołach studenckich, a podejmowane tematy stanowią część obszernych, interdyscyplinarnych zagadnień. Poszukiwaniu rozwiązań projektowych towarzyszą eksperymenty, testy i pace badawcze.
Studenci doskonalą metodykę projektową, poszerzają wiedzę i umiejętności, często współpracując ze specjalistami z różnych dziedzin, naukowcami i ośrodkami badawczymi z Polski i z zagranicy. Wrażliwość twórczą rozwijają także w ramach przedmiotów z zakresu działań wizualnych obejmujących nowe media i zagadnienia związane z procesem tworzenia. Odbywają również warsztaty projektowe łączące tematykę 2 i 3d, prowadzone przez zapraszanych gości.
Drugi rok studiów przeznaczony jest w całości na opracowanie dyplomowej pracy magisterskiej, która stanowi zaawansowane rozwiązanie wybranego problemu projektowego, poprzedzone wnikliwą analizą oraz refleksją teoretyczną i światopoglądową. Powinna mieć ona wymiar naukowo-badawczy i świadczyć o dojrzałej, odpowiedzialnej i świadomej postawie przyszłego projektanta.
Pracy nad projektem towarzyszą ściśle powiązane przedmioty: seminarium dyplomowe, retoryka i autoprezentacja, redakcja i edycja oraz prezentacja zawodowa – zapis projektu.
W toku kształcenia na poziomie magisterskim studenci uczestniczą także w zaawansowanych zajęciach z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych.