30 / 09 / 2021

Poster Quadrennial Bardejov

30 / 09 / 2021

PQB to stosunkowo nowy punkt na światowej mapie wydarzeń związanych z międzynarodowymi przeglądami i konkursami projektowania plakatów. Inicjatorem imprezy jest dr Peter Javorik, wykładowca naszej wydziałowej Pracowni Podstaw Projektowania Komunikacji Wizualnej. Tegoroczna, druga z kolei edycja, potwierdza aspiracje do wpisania się trwale w kalendarz najważniejszych wydarzeń związanych z projektowaniem plakatów. Do konkursu i wystaw wytypowano blisko 350 plakatów autorstwa designerów z 29 krajów. Dodatkowo, 137 publikacji wzięło udział w towarzyszącym głównemu wydarzeniu plebiscycie na najlepszy projekt książki. Wystawa zakwalifikowanych do konkursu prac odbywała się w bardejowskiej średniowiecznej Baszcie (centrum społeczno-kulturalne) oraz Bardejowskich Kupelach – uzdrowisku znajdującym się nieopodal. Całości dopełniała retrospektywna prezentacja plakatów Petera Javorika oraz radosnej twórczości jego niespełna dwuletniej córki (również w Baszcie).
17 września, w dniu wernisażu na miejscu stawiła się silna reprezentacja Katedry Komunikacji Wizualnej Wydziału Form Przemysłowych z p. Dziekan dr hab. Barbarą Widłak na czele. Skład naszej delegacji uzupełniali: kierownik KKW dr hab. Ewa Pawluczuk, dr hab. Monika Wojtaszek Dziadusz, dr Szymon Kiwerski, mgr Agnieszka Jucha oraz wieloletni pracownik jednostki prof. Władysław Pluta. Pojawiła się również – nie bez przyczyny – studentka naszego Wydziału, Julia Święcicka.Ciekawostką jest fakt, że Jury stanowiły same kobiety – rezydentki Bardejowa: Viera Štalmachová, Kornélia Bocáková, Vladimíra Švecová, Gita Dubovecká, Milena Hrušovská, Lenka Gregová, Maja Komanická, Jana Ličková, Patrícia Patkaňová, Zuzana Lenartová.
Zgarnęliśmy prawie całą pulę – Grand Prix II PQB przypadło wspomnianej wcześniej Julii Święcickiej (Dante 700); Pierwsza Nagroda dla prof. Władysława Pluty (Macbeth); Trzecia Nagroda dla dr hab. Moniki Wojtaszek-Dziadusz (Bauhaus); Wyróżnienie w konkursie na najlepszą książkę dla dr hab. Barbary Widłak.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za organizację kolejnego quadriennale plakatu w Bardejowie!

Poniżej pełna lista laureatów PQB 2021:

Grand Prix

Tai-keung Kan — Chiny
Thomas Kühnen — Niemcy
Alejandro Rodríguez Fornés — Kuba

Nagroda specjalna dla najpiękniejszej książki:
Evripides Zantides — Cyprus Bernd A.Hartwig—Niemcy
Barbara Widłak — Polska
Eduard Čehovin — Słowenia
Dana Doricova — Słowacja
Jianping He — Niemcy
Agnieszka Ziemiszewska — Polska
Laura Teixeira — Brazylia
Lubica Strbinova Revakova i studenci 2020/2021 — Słowacja
Simó Katalin — Węgry

fotografie: Klára Fottová, Barbara Pluta, Szymon Kiwerski
Więcej informacji na fanpage PQB.