Oficjalna witryna Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie

Kacper Greń

Okolica — esej wizualny o Krakowie i akcja społeczna

Dyplom licencjacki, 2021

Projekt zaznacza, że otaczająca nas przestrzeń warta jest uwagi i odkrycia, bowiem wszyscy powinniśmy decydować o kierunku rozwoju naszego miejsca zamieszkania. Jednocześnie dla autora istotne było pokazanie zjawisk zachodzących szczególnie w dzisiejszym Krakowie, a zarazem w wielu innych atrakcyjnych turystycznie miastach świata. Poza tymi dwoma aspektami praca uwzględnia zagadnienie miniaktywizmu miejskiego — możliwości wyrażenia swoich odczuć czy zdania na temat tego, co dzieje się wokół nas np. za pomocą proponowanych narzędzi.
Obszarem Krakowa, na którym skupił się Kacper Greń jest Dzielnica I. W jej przestrzeni szukał miejsc niezgentryfikowanych i miastotwórczych. To właśnie je uznał za szczególnie wartościowe, ponieważ z roku na rok jest ich coraz mniej. Każde z nich dokumentował z pomocą fotografii.
W efekcie jego prac powstała książka wraz z insertami: obwolutą-mapą, ulotką-plakatem oraz plakatami i naklejkami. Taki zestaw, bądź jego elementy, mogą być dystrybuowane przez księgarnie, muzea, galerie sztuki, kawiarnie, bary, punkty informacji miejskiej, a także przez osoby prywatne czy aktywistów miejskich.

Autor znalazł się wśród laureatów przeglądu Graduation Project 2021 a także był nominowany w konkursie Projekt Roku 20/21 organizowanym przez STGU


+ zobacz cały opis