07 / 11 / 2023

Konferencja naukowa Dzień Barwy 2023. Barwa w zachowaniu tożsamości miejsca

07 / 11 / 2023

W imieniu Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie prof. Andrzeja Bednarczyka oraz przewodniczącej Komitetu Naukowego Prorektor dr hab. Agaty Kwiatkowskiej-Lubańskiej, prof. ASP mamy zaszczyt zaprosić na VIII konferencję z cyklu Dzień Barwy, zorganizowaną przez Katedrę Przestrzeni i Barwy Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, 8 listopada 2023 w Auli Głównej ASP przy pl. Matejki 13.

Konferencja Dzień Barwy 2023 stanowi kolejną część cyklu konferencji naukowych organizowanych przez Katedrę Przestrzeni i Barwy Wydziału Form Przemysłowych od roku 2013. Ich celem jest prezentacja działań artystycznych, projektowych i badawczych realizowanych przez polskie i zagraniczne uczelnie artystyczne w zakresie szeroko rozumianej tematyki koloru.

Konferencja „Barwa w zachowaniu tożsamości miejsca” będzie poświęcona analizie roli barwy w budowaniu wyjątkowego wizerunku różnych regionów Europy, w oparciu zarówno o cechy środowiska naturalnego, jak i dziedzictwo kulturowe. W programie konferencji znajdą się wykłady projektantów z Polski, Norwegii, Francji i Holandii. Naszymi gośćmi będą dr Xaviere Ollier z Institut Supérieur Couleur, Image, Design – Université Toulouse – Jean Jaurès we Francji oraz professor Kine Angelo z Norwegian University of Science and Technology w Trondheim.

Wydarzenie ma na celu podniesienie świadomości studentów, projektantów oraz architektów odnośnie roli barwy w otoczeniu człowieka. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele władz miejskich, którzy zaproszeni zostaną do uczestnictwa w panelu dyskusyjnym na temat kolorystyki Krakowa oraz możliwości wprowadzenia wytycznych dotyczących barwy do planów zagospodarowania przestrzennego. Konferencji będzie towarzyszyła wystawa prac studentów II roku wzornictwa, zrealizowanych w Pracowni Wiedzy o Barwie, prezentująca wyniki inwentaryzacji palety barw historycznego centrum Miasta Krakowa.

Konferencja została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szczegółowe informacje na stronie: www.colourday.pl oraz fb

Miejsce: Aula Główna ASP,
Pl. Matejki 13, 31-157 Kraków
Rejestracja: 8.30-9.00
Konferencja: 9.00 – 15.50
Wernisaż wystawy prac studenckich: 16.00-17.00
Program konferencji

Konferencja będzie również transmitowana online. Link do streamingu podamy wkrótce na stronie konferencji.

Komitet Naukowy

Agnieszka Jacobson-Cielecka (School of Form – Warszawa)
Anna Kmita (Akademia Sztuk Pięknych – Katowice)
Agata Kwiatkowska-Lubańska (Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie)