14 / 08 / 2024

Maria Osterwa-Czekaj – 1942–2024

14 / 08 / 2024

Z żalem zawiadamiamy, że 12 sierpnia 2024 odeszła z naszej społeczności Absolwentka i wieloletnia Pedagog Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

W latach 1960–1963 studiowała na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, następnie w latach 1964–1969 podjęła studia na WFP ASP, gdzie obroniła pracę dyplomową pod opieką doc. Andrzeja Pawłowskiego i adiunkta Ryszarda Otręby. Po studiach pracowała na Wydziale do 1981 roku: 1969–1975 jako asystentka w Katedrze Metodyki Projektowania, a następnie w latach 1975–1981 jako kierownik Zakładu Informacji.

Jej działalność twórcza obejmowała m.in. projektowanie produktu i komunikacji wizualnej; teorię i metodykę projektowania; reżyserię i scenariusze filmów dokumentalnych. Jest autorką ponad 300 reportaży i programów na temat sztuki, kultury, społeczeństwa obywatelskiego,mniejszości narodowych, współpracy międzynarodowej, które opracowała dla TVP oraz mediów Unii Europejskiej.

Pełniła wiele funkcji, była m.in. członkiem Rady Artystycznej ZPAP, sekretarzem Sekcji Wzornictwa Przemysłowego Zarządu Głównego ZPAP, członkiem komisji rewizyjnej SPFP, współzałożycielką Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego, zastępcą prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej w Krakowie, skarbnikiem krakowskiego oddziału Stowarzyszenia

Dziennikarzy Polskich, zastępcą prezesa Fundacji Książąt Czartoryskich, dziennikarką TVP Kraków oraz działaczką społeczną. W 2014 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.