11 / 10 / 2024

Międzynarodowe Triennale Typografii im. prof. Józefa Mroszczaka w Nowym Targu

11 / 10 / 2024

Burmistrz Miasta Nowy Targ i Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu zapraszają do wzięcia udziału w Międzynarodowym Triennale Typografii im. prof.Józefa Mroszczaka w Nowym Targu.Konkurs skierowany jest do studentów szkół artystycznych, młodych artystów, grafików i projektantów, którzy posługują się przede wszystkim literą drukowaną, tworzą formy i projekty typograficzne (akcydensy, książki), czy projektują lub dygitalizują kroje pism. Triennale Typografii ma za zadanie nie tylko pokazać współczesną jakość tej sztuki, ale przede wszystkim zaprezentować realizacje wykonywane tradycyjną techniką druku wypukłego – typograficznego, czy łączeniem jej ze współczesnym postrzeganiem typografii jako technologii cyfrowego składu tekstu. Organizatorzy mają nadzieję, że poprzez to święto typografii uda się zestawić klasyczne umiejętności i pionierskie innowacje. Pokazać nowe treści i źródła inspiracji.

Zgłoszenia można wysyłać na adres e-mail: triennale_typografii@mck.nowytarg.pl w terminie:

• 1 października-2 grudnia 2024 r.

Konkurs pod Honorowym Patronatem:

• Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
  • Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej w Warszawie (STGU)

Patronem nowotarskiego Triennale Typografii jest prof. Józef Mroszczak. Jeden z najwybitniejszych polskich grafików i najważniejszych, obok Henryka Tomaszewskiego i Tadeusza Trepkowskiego, twórców polskiego plakatu.

Marcin Mroszczak (wybitny grafik i projektant, syn Józefa Mroszczaka) napisał: „Ojciec podkreślał przy każdej okazji, że jest Nowotarżaninem, był dumny z tego, że urodził się i dorastał na Podhalu a kultura góralska miała z całą pewnością wpływ na jego twórczość. Triennale Typografii w Nowym Targu firmowane jego nazwiskiem jest piękną i trafną inicjatywą, bo typografia była dla niego ogromnie ważna. Używał litery jako elementu ekspresji, była dla niego integralnym elementem plakatu. Zdarzało się nawet, że projektował plakaty oparte wyłącznie na typografii. Jego kompozycje typograficzne potrafiły być prekursorsko nowoczesne.

Literniczy plakat do wystawy plakatów NRD, zaprojektowany w 1958 mógłby być tak naprawdę wykonany techniką cyfrową i gdyby pojawił się dzisiaj na ulicy, to tylko skrót NRD budziłby jeszcze jakieś wątpliwości.”

Szczegóły: https://muzeumdrukarstwa.nowytarg.pl/miedzynarodowe-triennale-typografii-im-prof-jozefa-mroszczaka-w-nowym-targu