Oficjalna witryna Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie

Sukcesy

04 / 07 / 2023

Młodzi na Start – nagroda główna dla Marty Piróg04 / 07 / 2023


Marta Pieróg, nasza studentka, wygrała konkurs Młodzi na Start organizowany przez magazyn ELLE Decoration! 🎉 Jej projekt „Wyprawa w Tatry” – planszowa gra edukacyjna o tematyce tatrzańskiej, okazał się niezwykle inspirujący i innowacyjny. Na wystawie pokonkursowej zobaczymy nie tylko zwycięzki projekt Marty Pieróg, ale także prace Piotra Pryka oraz Bogumiły Łaś.


Wystawa finałowa odbędzie się w ramach Gdynia Design Days i będzie trwać od 1 do 9 lipca. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć i doświadczyć niezwykłych projektów naszych utalentowanych studentów.

Konkurs Młodzi na start organizowany jest przez redakcję magazynu ELLE Decoration, a jego głównym celem jest wspieranie młodych adeptów wzornictwa. Tegoroczna edycja, której tematem jest „Ślad”, wzbudziła ogromne zainteresowanie debiutujących projektantów. Do konkursu zgłoszono bardzo dużą ilość prac, z których wytypowano 78 spełniających kryteria konkursu: prawidłowo interpretowały temat, były estetycznie wykonane oraz spójne pod względem funkcji i formy. 

🏆Wyprawa w Tatry – projekt gry planszowej na temat Tatr – nagroda główna
Autorka: Marta Pieróg

„Wyprawa w Tatry” to planszowa gra edukacyjna o tematyce tatrzańskiej. Podstawą gry jest podatna na modyfikacje plansza. Gracze na początku każdej rozgrywki tworzą abstrakcyjną formę góry, na której szczyt będą się wspinać. Głównym elementem rozgrywki są karty akcji – szczęścia, wyzwania i quiz. Zawierają ważną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i dobrego zachowania na szlakach, która realnie wpływa na zmniejszenie negatywnego śladu, który pozostawiamy po sobie w górach. Postawą konstrukcyjną i motywem przewodnim projektu jest trójkąt równoboczny. Swoją formą przypomina ostre, skaliste zbocza tatrzańskich grani, jest podatny na multiplikacje, a po wykorzystaniu jako moduł w parkietażu tworzy płaszczyznę, którą można dowolnie modyfikować. Projekt kolorystyki był inspirowany mapami tatr, topografią i tatrzańską przyrodą. Liczba wędrowców odwiedzających Tatry każdego roku jest ogromna. Turyści pozostawiają po sobie śmieci, niszczą przyrodę, nie szanują domu zwierząt, w którym oni są tylko gośćmi. Uważam, że odpowiedzią na ten problem jest edukacja. Wiedza o dobrym zachowaniu i świadomość konsekwencji nierozważnego wędrowania są jednym ze sposobów na zniwelowanie negatywnego śladu, który człowiek pozostawia po sobie w górach.


Archair – finałowy etap konkursu
Autor: Piotr Pryk

Projekt krzesła wykonanego z blachy wykorzystuje innowacyjne, autorskie opracowanie gięcia w łuk, umożliwiające zwiększenie wytrzymałości przy jednoczesnym użyciu cieńszego materiału, co prowadzi do znacznego zmniejszenia wagi. Dzięki prostocie i dostępności technologii produkcji, takich jak cięcie laserowe i gięcie, meble można transportować w formie płaskich arkuszy, a gotowe produkty można przygotować dopiero na etapie dystrybucji, co upraszcza logistykę. Dodatkowo, poprzez zastosowanie materiałów takich jak metal i drewno, mebel można dowolnie personalizować, wybierając różne wykończenia. Zważywszy na prostotę technologii gięcia, jednym z celów projektu było stworzenie rozwiązania, które maksymalnie ułatwi logistykę i dystrybucję. Aktualna sytuacja na świecie, związana z problemami w łańcuchach dostaw i ciągłym wzrostem kosztów, wymusza decentralizację produkcji w przyszłości. Tradycyjne ogromne kompleksy fabryczne ustępują miejsca mniejszym zakładom produkcji, opartym na lokalnych i regionalnych relacjach. Dążymy do większej niezależności i odporności na problemy światowej gospodarki. 


Piękna książka według Bonawentury Lenarta – finałowy etap konkursu
Autorka: Bogumiła Łaś

Celem pracy jest przypomnienie o postaci Bonawentury Lenarta (1881–1973) oraz przybliżenie jego dorobku współczesnemu odbiorcy, który będzie mógł czerpać wiedzę i inspirację z jego dzieł. Projekt publikacji zatytułowanej Piękna książka według Bonawentury Lenarta. Opracowanie to przykład współczesnego opracowania graficznego książki oraz jej formy użytkowej, respektującego klasyczne zasady typograficzne w nowoczesnym wydaniu. Projekt inspirowany jest twórczością współczesnych i dawnych projektantów pięknej książki. 


udostępnij Udostępnij na LinkedIn Udostępnij na LinkedIn
Udostępnij na Facebook Idź do Facebook
Udostępnij na Twitter Udostępnij na Twitter