Oficjalna witryna Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie

Aktualności

26 / 06 / 2022

Odszedł prof. Jan Pamuła26 / 06 / 2022


fot. Anna Szwaja


Profesor Jan Pamuła (1944–2022) – malarz, grafik, teoretyk sztuki, pedagog

Z żalem zawiadamiamy, że 24 czerwca z naszej akademickiej społeczności odszedł Profesor Jan Pamuła, wybitny artysta, prorektor (1996–2002) i rektor (2002–2008) Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
Uroczystości pogrzebowe prof. Jana Pamuły odbędą się w czwartek, 30 czerwca 2022 r. w Krakowie. O godz. 9.00 w Bazylice Mariackiej odbędzie się Msza Święta, zaś o godz. 11.00 na Cmentarzu Rakowickim nastąpi uroczyste odprowadzenie trumny do miejsca pochówku (kondukt żałobny przejdzie od bramy głównej do grobu rodzinnego).

Od 1974 do 2015 roku pracował w Katedrze Sztuk Wizualnych Wydziału Form Przemysłowych, przechodząc drogę od magistra do profesora zwyczajnego. Wychował kilka pokoleń projektantów, wspomagając ich w odkrywaniu znaczenia działań artystycznych w projektowaniu.
Tytan pracy, bardzo wymagający w stosunku do siebie, wywierał niezwykły wpływ na kulturę współistnienia i współpracy w środowisku wydziałowym. Jego prace prezentowano na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i kilkuset wystawach zbiorowych w kraju i za granica. Za jedną ze swych wystaw otrzymał Nagrodę im. Witolda Wojtkiewicza.

Był wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, Związku Polskich Artystów Plastyków i wielu innych stowarzyszeń branżowych.

Za wybitne zasługi w pracy zawodowej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Z wielkim żalem żegnamy wybitnego człowieka, który pozostawił po sobie trwały ślad w historii Wydziału, Akademii oraz całego środowiska artystycznego.
Rodzinie Profesora składamy wyrazy głębokiego współczucia.


udostępnij Udostępnij na LinkedIn Udostępnij na LinkedIn
Udostępnij na Facebook Idź do Facebook
Udostępnij na Twitter Udostępnij na Twitter