23 / 03 / 2023

prof. Jan Nuckowski – Boomer wizualny

23 / 03 / 2023

Zapraszamy na wykład gościnny pt. Boomer wizualny, który poprowadzi prof. Jan Nuckowski. Wykład odbędzie się stacjonarnie na wydziale w najbliższy wtorek, 28 marca o godzinie 13:15.

prof. Jan Nuckowski
Urodzony w roku 1946 roku w Katowicach.
Od roku 1949 mieszka w Krakowie, tu też pobierał nauki – w szkole podstawowej nr 7 i II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego. W roku 1966 rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Form Przemysłowych. Dyplom pod kierunkiem profesora Ryszarda Otręby uzyskał w Katedrze Komunikacji Wizualnej w roku 1972. Pierwsze lata po studiach pracuje samodzielnie realizując prace głównie w zakresie projektowania graficznego. W roku 1981 rozpoczyna pracę w rodzimej Katedrze. W latach 2002-2016 pełnił funkcję kierownika Katedry Komunikacji Wizualnej, a od roku 2005 do 2012 funkcję dziekana Wydziału Form Przemysłowych. W roku 2018 zakończył pracę w ASP. Poza pracą dydaktyczną, która dominowała w jego życiu, szczególne miejsce zajmują plakaty. Poza nielicznymi, większość z nich powstała ze swoistej potrzeby tworzenia. To plakaty autorskie, nie zamówione przez nikogo. Tym samym nikt na nie czeka. Można odnieść wrażenie, że tak na prawdę są niechciane, a może nawet tak jakby przeszkadzały. Taką zresztą nazwę miała wystawa w czasie jego pobytu w Fachhochschule w Bielefeld w 1998 roku – Unerwünschte Plakate, Plakaty niechciane. Mimo to nieustannie, z różną częstotliwością powstają. Twierdzi, że są swoistą formą autoterapii. Wyrzuca z siebie to co go nurtuje, co denerwuje, oburza i co nie pozwala mu milczeć.
Prezentował je w kilkudziesięciu wystawach krajowych i za granicą, między innymi w Katowicach, Warszawie, Lahti, Bagdadzie, Tokio, Tojamie, Kanagawie, Zagrzebiu, Sarajewie, Mons, Meksyku.

Był promotorem 12 doktoratów, autorem 8 recenzji doktorskich, 30 recenzji i opinii habilitacyjnych i 11 opinii w postępowaniu o nadanie tytułu profesora. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Glogia Artis, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.