24 / 01 / 2021

Projekt S’ploty Eweliny Lekkiej, absolwentki WFP w finale Make me 2020

24 / 01 / 2021

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że projekt Eweliny Lekkiej S’ploty został tegorocznym finalistą międzynarodowego konkursu Make Me! 2020. Projekt powstał jako praca dyplomowa w pracowni Projektowania Alternatywnego pod kierunkiem dr Anny Szwai. Projekt łączy rzemiosło ze współczesnością i powstał przy współpracy mistrza Grzegorza Gordata.

Wobec Konsumpcji. Projekt zestawu mebli S’ploty

Zestaw mebli S’ploty to projekt, który przeciwstawia się niepohamowanej konsumpcji i nadprodukcji odpadów. Projekt wykorzystuje polskie materiały, które nie stanowią zagrożenia dla środowiska. Meble zaprojektowane są pod kątem usługi, która oferuje długoterminowy wynajem w modelu subskrypcyjnym. Zaprojektowane są również z myślą o renowacji kiedy ulegną zużyciu. Wynika to z zachowań, jakie będą stopniowo pojawiać się wśród młodych pokoleń. Wzrasta znaczenia dematerializacji przedmiotów na rzecz subskrybcji, usług. Wpływa na to życie nomadyczne i chęć zmian. Obserwacja własnej pracy przy renowacji mebli oraz problemów w branży meblarskiej skłoniła mnie do analizy rynku. Ze względu na przodującą pozycję Polski na rynku meblowym, producenci muszą wziąć pod uwagę cały cykl funkcjonowania mebli. Zaprojektowany zestaw S’ploty, posiada solidną konstrukcję, do której dokładane są wiklinowe moduły. Pozwala to na szybką wymianę zniszczonej powierzchni. Angażuje to lokalnych rzemieślników. Możliwość naprawy mebli i użycie naturalnych materiałów stanowi protest przeciwko meblom wykonanym z nietrwałych materiałów, napędzających szkodliwy konsumpcjonizm.

Autorce gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!!