10 / 11 / 2023

Wydział wzornictwa ASP Gdańsk w Galerii Schody

10 / 11 / 2023

W dniu 14 listopada (wtorek), zapraszamy Państwa na wyjątkowe wydarzenie wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.

O 13.15 rozpoczniemy wykładem monograficzny pt. „Rzecz kaszubska. O projektowaniu dla ginącego języka”, który wygłosi Pan dr Mirosław Rekowski z ASP w Gdańsku.

O godzinie 14.00 nastąpi otwarcie trzech wystaw w Galerii Schody:

• „Dyplomy” – prace studentów ASP w Gdańsku
  • „Obrony 2003–2022” w obiektywie Tomasza Kwiatkowskiego
  • „Znaki – Mirosław Rekowski”

Już w przyszły wtorek, 14 listopada o godzinie 14:00, w Galerii Schody odbędzie się wernisaż wystawy: dyplomy wystawa wydziału wzornictwa ASP w Gdańsku, a to nie wszystko!
„Wystawa ta stanowić będzie drugą odsłonę współpracy obu wydziałów – swoista rewizyta – bowiem na przełomie lutego i marca 2023 r. w Auli Zbrojowni gdańskiej Akademii prezentowana była wystawa krakowskich dyplomów wzorniczych „Na fali WFP”. Teraz gościć będziemy w Krakowie – dziękujemy za zaproszenie.

W Galerii Schody WFP zaprezentowane będą łącznie 3 wystawy – wystawie dyplomów będą towarzyszyć dwie wystawy indywidualne pracowników Wydziału Wzornictwa. Wybrane 42 prace dyplomowe zrealizowane zostały w latach 2020 – 2023 w siedmiu pracowniach: Projektowania Architektury Okrętów, Designu Eksperymentalnego, Projektowania Komunikacji Wizualnej, Projektowania Mebla Seryjnego, Projektowania Produktu, Projektowania Społecznego, Projektowania Wieloaspektowego. Same nazwy pracowni sugerują aspekty, na które kładziony jest w nich główny nacisk, a prezentowane projekty – pogrupowane na wystawie właśnie pracowniami – są tego odzwierciedleniem. Dyplomanci podjęli ważkie tematy dotyczące szeroko pojmowanego dobrostanu zróżnicowanych użytkowników – począwszy od spraw najważniejszych – bezpieczeństwa i zdrowia, tematy tabu, a także projekty dla społecznie wykluczonych, kwestie komfortu zwierząt, meble, transport, wypoczynek – po rozwiązania biżuteryjne, generowane parametrycznie.

Prezentowane będą dwie wystawy indywidualne: jedna – nawiązuje bezpośrednio do prezentowanych dyplomów – to fotografie dr. Tomasza Kwiatkowskiego – pracownika Wydziału Wzornictwa, adiunkta w Pracowni Projektowania Wieloaspektowego, prezentujące wybrane kadry z życia gdańskiej Uczelni z ostatnich dwudziestu lat – obrony wzorniczych dyplomów; druga – dr. Mirosława Rekowskiego – pracownika Wydziału Wzornictwa, adiunkta w Pracowni Podstaw i Metodyki Projektowania, prezentująca jego dorobek z obszaru projektowania znaków.

Mam nadzieję, że odwiedzenie prezentowanych wystaw będzie dla Państwa projektowym oddechem od codzienności – może nawet morską bryzą? – wszak znad morza jesteśmy… .”

Dziekan Wydziału Wzornictwa
dr Jakub Gołębiewski”