30 / 01 / 2024

Wystawa „Dwa razy. Szymborska” – 1 lutego-3 marca 2024

30 / 01 / 2024

Zapraszamy do obejrzenia wystawy sztuki współczesnej pt. „Dwa razy. Szymborska” inspirowanej twórczością i postacią Wisławy Szymborskiej.

Wystawa będzie prezentowana w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie w dniach:

• 1 lutego-3 marca 2024 w sali wystawowej na parterze w gmachu BUW przy ul. Dobrej 56/66.

Wernisaż wystawy odbędzie się

• 1 lutego 2024 r. o godz. 17.00.

Wydarzenie towarzyszące podczas wernisażu: akcja poetycka pt. „Poczekaj, mam dla Ciebie wiersz” zaanimowana przez Jacka Bąkowskiego–poetę, inicjatora wielu działań artystycznych w przestrzeni miejskiej.

Na wystawie zaprezentowano:

15 kolaży autorstwa Jolanty Więcław – absolwentki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie będących komentarzami do wybranych wierszy Wisławy Szymborskiej, m.in. ABC, Portret kobiecy, Nieuwaga, Konkurs piękności męskiej, W rzece Heraklita.

31 plakatów autorstwa studentów i pedagogów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, w tym:

20 pokonkursowych plakatów studentów Wydziału Form Przemysłowych i Wydziału Grafiki nagrodzonych i wyróżnionych w ramach 3. edycji Konkursu im. Profesora Adama Wodnickiego pt. „Wisława Szymborska”. Konkurs został zorganizowany w czerwcu 2023 r. w Krakowie w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej.

Uczestnicy konkursu:

• I nagroda – Marta Pieróg (WFP),
  • II nagroda – Agnieszka Panasewicz (WG),
  • III nagroda – Paula Paleta (WG),
  • wyróżnienia honorowe – Filip Światowiec (WFP), Zuzanna Wierzba (WFP)

oraz:

• Zuzanna Chomań (WFP),
  • Karolina Grabowska (WG),
  • Aleksandra Kaim (WG),
  • Zuzanna Karczewska (WFP),
  • Dominika Kijowska (WFP),
  • Filip Klechowski (WFP),
  • Kinga Marchewka (WFP),
  • Maria Michalska (WG),
  • Krzysztof Młynarczyk (WFP),
  • Piotr Pryk (WFP),
  • Paweł Stefaniak (WG),
  • Karolina Szpakowska (WFP) – 2 plakaty,
  • Katarzyna Tupaj-Nowak (WFP),
  • Maria Waszczyszyn (WG).

Pomysłodawcy i organizatorzy konkursu:

• Jarosław Mikołajewski – poeta, tłumacz (Muzeum literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie),
  • Barbara Widłak – dziekan Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Jury konkursu:

• Władysław Pluta – przewodniczący, WFP ASP,
  • Jarosław Mikołajewski – poeta, tłumacz,
  • Jan Nuckowski – WFP ASP,
  • Michał Rusinek – UJ,
  • Aleksandra Toborowicz – WG ASP

Patron konkursu:

• Profesor Adam Wodnicki (1930-2020), jeden z założycieli Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie.

Wystawa „Dwa razy. Szymborska” jest pierwszą odsłoną cyklu 6 wystaw artystycznych w BUW pt. „Artyści w Bibliotece”, który potrwa do stycznia 2025 r.

Organizator wystawy i pomysłodawca cyklu: Oddział Promocji, Wystaw i Współpracy BUW, promocja.buw@uw.edu.pl, tel.22 55 25 175

Współpraca:

• Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie