16 / 04 / 2024

Wystawa Typozone 5 w Egerze

16 / 04 / 2024

11 kwietnia bieżącego roku w pięknie położonym, słynącym z doskonałych win węgierskim mieście Eger miało miejsce otwarcie wystawy Typozone 5. To cykliczna, odbywająca się co dwa lata impreza, na której prezentowane są prace studentów i wykładowców z kilkunastu wydziałów projektowych z ośrodków akademickich z Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Podczas wernisażu tegorocznej edycji – mającego miejsce w imponujących, barokowych wnętrzach Templom Galeria – oglądać można było prace blisko 160 autorów, w tym projekty studentów i wykładowców z Katedry Komunikacji Wizualnej naszego Wydziału. Na wystawie prezentowane były studenckie plakaty wykonane pod kierunkiem dr hab. Barbary Widłak i mgr Agnieszki Juchy-Kasperczyk z Pracowni Projektowania Komunikacji Wizualnej A oraz czołówki typograficzne i animowane booklet’y zrealizowane pod okiem dra Szymona Kiwerskiego z Pracowni Projektowania Typografii i Opakowań. Całość ekspozycji reprezentantów WFP dopełniały plakaty szóstki pracowników naszej Katedry.

Jury złożone z reprezentantów zaproszonych uczelni oraz organizatorów podjęło decyzję o nagrodzeniu prac:

– w kategorii studentów zwyciężył projekt Ágnes Petrucz (Moholy-Nagy University of Art and Design)

– w kategorii wykładowców zwyciężył projekt Dóra Balla (Moholy-Nagy University of Art and Design)

Organizatorzy imprezy zadbali również o rozszerzenie programu o wizytację zaproszonych przedstawicieli uczelni w pięknych salach: Kaplicy; Biblioteki Archidiecezjalnej; Muzeum Astronomii oraz panoramy miasta rzutowanej przy pomocy camera obscura w kopule Eszterházy Károly Catholic University. Uzupełnieniem tej części była prezentacja trzech wydziałów projektowych z: Uniwersytetu Technicznego w Koszycach; Uniwersytetu Tomasza Baty w Zlinie oraz Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie.

Każde kolejne spotkanie w ramach Typozone to doskonała okazja do skonfrontowania się i porównania podejścia do wykorzystywania typografii w projektowaniu graficznym przez studentów i wykładowców różnych uczelni. Sam charakter imprezy, a przede wszystkim hasło Human Touch tegorocznej edycji zachęcało do eksperymentowania, łączenia technik, zabawy, wręcz akcentowania bardziej znaczenia graphic niż design. Na tym tle prace z WFP wyraźnie się wyróżniały (pozytywnie!), co zresztą wybrzmiało w rozmowach z osobami z innych uczelni.

Lista uczestników z WFP ASP w Krakowie:

Studenci:

• Julia Janur
  • Bogumiła Łaś
  • Zuzanna Karczewska
  • Aleksandra Piekarz (WG)
  • Małgorzata Piwowarczyk
  • Jan Sobyra (Erasmus)