09 / 06 / 2023

Wystawa wybrane dyplomy 2020-2023 Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie

09 / 06 / 2023

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Wybrane dyplomy 2020-2023 Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie, który odbędzie się w Krakowskim Parku Technologicznym, ul. Podole 60, Kraków — 15 czerwca o godzinie 13:00.

Wystawa będzie dostępna 15–30.06.2023

Od powstania w 1964 roku Wydziału Form Przemysłowych mury uczelni opuściło ponad 1100 dizajnerów. W tym czasie różne było podejście do projektowania, inne technologie, narzędzia i co najważniejsze inne warunki ekonomiczne. Jedno się nie zmieniło. Nadal przedmiotem działania jest człowiek. To na jego potrzeby, pragnienia i marzenia młodzi projektanci próbują odpowiadać.

Wystawa prezentuje wybrane dyplomy licencjackie i magisterskie realizowane w ciągu ostatnich 3 lat na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Tematyka prac nakierunkowana jest na m.in. cztery obszary. Pierwszy ukazuje projekty związane z szeroko pojętym zdrowiem. Odpowiadają na problemy marginalizowanych grup społecznych, jak chorych na afazję, depresję czy seniorów. Zdrowie to również profilaktyka oraz aktywność fizyczna. Drugim obszarem tematycznym są projekty odwołujące się do lokalności i budowania społeczności oraz świadomości miejsca, w którym żyjemy. W kolejnej grupie znalazły się obiekty związane z domem jak meble czy ceramika. Tematyka ta, choć tradycyjna, dla studentów jest niezmiennie atrakcyjna. Wśród projektów znajdują się także lampy czy ładowarki określające nowe sposoby zarządzania zasobami energetycznymi. Nie da się pominąć zagadnień związanych z transportem, których przykłady dotyczą zarówno pojazdów osobowych jak i towarowych, uwzględniające różne warunki otoczenia w tym również ratowanie ludzkiego życia. Widać tu także nieustanne poszukiwania wokół pojazdów autonomicznych. Prezentowane prace odzwierciedlają zainteresowania studentów, ale też mówią o ich wrażliwości na wyzwania współczesności.
Kuratorzy:

• Bożydar Tobiasz