Oficjalna witryna Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie

Wykłady

11 / 10 / 2024

dr hab. Zofia Łapniewska, prof. UJ – Dewzrost, wystarczalność, troska. Gospodarka w przededniu katastrofy



11 / 10 / 2024



Rusza nowa seria wykładów gościnnych na WFP!

Od przyszłego tygodnia zapraszamy na cykliczne spotkania z inspirującymi gośćmi. Wykłady odbywają się w każdy wtorek o 13:15.

  • Najbliższe spotkanie: 15 października
  • Gość: dr hab. Zofia Łapniewska, prof. UJ
  • Temat: „Dewzrost, wystarczalność, troska. Gospodarka w przededniu katastrofy”
  • Miejsce: sala 108 (1. piętro, ul. Smoleńsk 9)

Wykłady są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

____________

Prekursorkami obserwacji wpływu człowieka na środowisko naturalne były dwie badaczki – Eunice Newton Foote (w połowie XIX wieku) i Rachel Carlson (w połowie XX wieku). Ich odważne badania doprowadziły do szerszej refleksji nad nieodwracalnymi zmianami w ekosystemach wywoływanymi przez gospodarki różnych krajów (w szczególności wysokorozwiniętych). Szereg porozumień międzynarodowych oraz publikacje ekonomistek_ów ekologicznych – mimo iż przekonujące – nie doprowadziły do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, lecz kontynuowania wzrostu gospodarczego („business as usual”), którego nie da się oddzielić od rosnących antropogenicznych emisji. Francuski filozof Jean-Pierre Dupuy proponuje, abyśmy wyobrazili sobie katastrofę klimatyczną w pełnej okazałości, po to, by tworzyć alternatywy i jej zapobiec. Alternatyw jest wiele, wywodzących się m.in. z propozycji ruchów społecznych, ekologicznych i feministycznych. Z pewnością najpilniejszą z nich jest dewzrost, który przedstawię na wykładzie, oraz wskażę, jak powiązany jest on ze zmianą paradygmatu na rzecz wystarczalności, troski i życia w harmonii, w miejsce obecnej rywalizacji i wiecznej akumulacji.

Zofia Łapniewska – jest profesorą ekonomii feministycznej i ekologicznej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i współprzewodniczącą Polskiej Sieci Ekonomii. Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie badawcze, w tym staże podoktorskie m.in. w London School of Economics and Political Science i Humboldt-Universität zu Berlin. W semestrze letnim 2024/25 będzie wizytującą profesorą w Centrum Studiów Kobiecych i Gender Studies (UZF*G) na Uniwersytecie w Klagenfurcie. Publikowała między innymi w takich czasopismach naukowych jak Feminist Economics; Gender, Work and Organization; Futures i Environmental Science and Policy. Jej obecne projekty badawcze dotyczą sprawiedliwej transformacji energetycznej, gospodarki o obiegu zamkniętym i gospodarki leśnej z perspektywy intersekcjonalnej i lokalnych społeczności.


udostępnij Udostępnij na LinkedIn Udostępnij na LinkedIn
Udostępnij na Facebook Idź do Facebook
Udostępnij na Twitter Udostępnij na Twitter