Oficjalna witryna Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie

Aleksandra Rutkowska

Doświadczanie rzeki Wisły – Projekt wiślanej jednostki turystycznej

Dyplom magisterski, 2017

Wisła, niegdyś znaczący szlak transportowy, pomimo swych walorów krajobrazowych jest obecnie rzeką zapomnianą. Ponieważ interesuję się żeglarstwem, zastanawiałam się, co jest tego powodem.
Spośród wielu jednostek śródlądowych, trudno jest znaleźć łódź odpowiadającą na wymagania rzeki. Rekonstruowane są tradycyjne statki wiślane, ale nie istnieje łódź odpowiednia dla współczesnej turystyki. W celu stworzenia koncepcji nowej wiślanej łodzi, przeanalizowałam walory krajoznawcze rzeki i jej historię. Założenia projektu zweryfikowałam podczas spływu od Krakowa do Torunia flisackimi statkami. 660 kilometrów na Wiśle było realną nauką żeglugi rzecznej oraz okazją do poznania osób działających na rzecz Królowej Polskich Rzek. To doświadczenie przyniosło efekt w postaci projektu łodzi dostosowanej do Wisły, adaptowanej do długości spływu.
W konstrukcji płaskodennego katamaranu z laminatu znajduje się przestrzeń na ekwipunek załogi. Zależnie od warunków żeglownych może być sterowana elektrycznie pędnikami strugowodnymi, wiosłami lub na żaglu rejowym.
Zadaszenie z elastycznymi panelami solarnymi chroni przed złą pogodą. Na dłuższe spływy łódź doposaża się w kambuz oraz rozkładany namiot,a puszczane koła pozwalają wyciągnąć ją na brzeg.
Projekt powstał w Roku Rzeki Wisły 2017 i wpisuje się w program utworzenia ogólnopolskiej małej turystycznej żeglugi wiślanej. Rosnąca ilość wydarzeń wokół Wisły zwiększa zainteresowanie rzeką, co tworzy potrzebę budowy nowych jednostek. Zaprojektowana przeze mnie łódź może sprostać oczekiwaniom nowych odkrywców Wisły.


+ zobacz cały opis