Oficjalna witryna Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie

Iga Puzdrowska

Negliż – marka bieliźniana dla kobiet

Dyplom licencjacki, 2021

Negliż to projekt etycznej marki bieliźnianej dla kobiet. W ramach projektu stworzony został zestaw bielizny i akcesoriów, które poza standardowymi funkcjami tej części garderoby umożliwiają także przenoszenie rzeczy osobistych.
Istotnym założeniem było przełamanie tabu kobiecych problemów (m.in. miesiączki i produktów menstruacyjnych) i uwzględnienie potrzeb użytkowniczek z dolegliwościami zdrowotnymi, takimi jak np.: stomia, cukrzyca, mastektomia, które na co dzień są niedostrzegane przez marki – a to one właśnie mają możliwość przełamywania utartych schematów panujących w społeczeństwie.

Ważne jest to, że nie jest to marka stworzona wyłącznie dla osób z niepełnosprawnościami, ale projekt, który w swoich założeniach uwzględnia także ich potrzeby. Dzięki temu, że bielizna składa się z modułów, które możemy ze sobą łączyć, istnieje możliwość skrajnej personalizacji, dzięki której każda kobieta może dopasować bieliznę do własnych potrzeb i wymiarów. Głównym elementem jest pas, do którego można doczepić różnego typu miseczki (zakładając także możliwość używania miseczek z miejscem na protezę piersi dla kobiet po mastektomii) i kieszenie zewnętrzne. W projekcie każdego akcesorium znajdują się także dyskretne kieszonki, np. kieszeń na podpaskę w majtkach albo kieszonka na tampon od wewnętrznej strony ramiączka. W koncepcji uwzględniony jest pokrowiec na worek stomijny (który można nosić pod lub na ubraniu – w zależności od preferencji), etui na pompę insulinową (którą można zaczepić na pasie tak, jak resztę kieszeni, ale także na dodatkowym elemencie, inspirowanym tradycyjną podwiązką, na udzie) oraz mocowanie na gaz pieprzowy (aby w razie potrzeby móc go szybko zastosować do samoobrony).
Projekt stawia na utylitarność, której niezwykle brakuje w damskiej odzieży.

Projekt wyróżniony w konkursie Młodzi na start, organizowanym przez Elle Decoration.
Zachęcamy do wysłuchania audycji w Radio Czwórka pt. „Bielizna dla wszystkich”, w której autorka opowiada o swoim projekcie. Do odsłuchania również na Spotify.


+ zobacz cały opis