Oficjalna witryna Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie

Katarzyna Gierat

Zbujak

Dyplom licencjacki, 2012

Zbujak to młodzieżowe siedzisko sprzyjające dynamice pozycji. Zaprojektowane z myślą o osobach młodych w wieku 15-18 lat, które większość dnia spędzają za szkolnym biurkiem. Zmęczeni wielogodzinną statyczną pozycją potrzebują zmian. Zbujak pozwala na przyjęcie dwóch pozycji: wyższej i niższej. Pierwsza z nich to tzw. „koński siad”, który sprzyja utrzymaniu naturalnej krzywizny kręgosłupa. Siedzisko w pozycji niższej może być statyczne, przy dalszym wychyleniu pozwala jednak na swobodny ruch bujania oraz ruch wysiłkowy. Profil podstawy w niższej pozycji odpowiada założonej charakterystyce ruchu. Forma siedziska wynika z jego funkcji oraz danych ergonomicznych. Uchwyty znajdujące się od wewnętrznej strony profili ułatwiają przenoszenie.

Zbujak wykonany jest z dwóch symetrycznych elementów ze spienionego polistyrenu. Miejsca styku ciała z siedziskiem pokryte zostały pianką poliuretanową zwiększającą komfort siedzenia. Dwie połówki wykończone są tworzywem sztucznym w technologii Line-x i połączone ze sobą trzema elementami w kształcie walca.

Zbujak, dzięki użytym materiałom i konstrukcji jest lekki i bezpieczny. Jego małe gabaryty umożliwiają zastosowanie w niewielkich przestrzeniach. Łatwy w przechowywaniu, mieści się pod stołem, odporny na warunki atmosferyczne.

Katarzyna Gierat została nagrodzona za projekt stypendium im. Wandy Telakowskiej Young Desig 2014.


+ zobacz cały opis