Oficjalna witryna Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie

Wydarzenia

17 / 04 / 2024

Nadmorskie Spotkania Projektowe w Krynicy Morskiej – Młody Człowiek i Morze



17 / 04 / 2024


Tegoroczne Nadmorskie Spotkania Projektowe Młody Człowiek i Morze to już 19 edycja plenerowych warsztatów w Krynicy Morskiej organizowanych przez Pracownię Podstaw i Metodyki Projektowania na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Co roku studenci 1-go roku oraz dydaktycy ze wszystkich Akademii Sztuk Pięknych w Polsce spotykają się w nadmorskim entourage’u aby zmierzyć się z zadaniem projektowym, wymienić poglądy na temat programów nauczania a także zintegrować się poza gmachami uczelni.

Tegorocznym zadaniem plenerowym było zaprojektowanie i wykonanie „Machiny czasu” – mechanicznego obiektu kinetycznego, który byłby napędzany energią spadającego piasku. Istotnym aspektem zadania była powtarzalność odmierzonego czasu oraz możliwość repetowania mechanizmu. Elementami konstrukcyjnymi były wszystkie doskonale znane z Podstaw Projektowania materiały takie jak listwy drewniane, tektura introligatorska, czy sznurek, a także wszystko to co człowiek wyrzucił na śmietnik a morze na brzeg. Studenci realizowali projekt w zespołach mieszanych, co pozwoliło im na międzyuczelnianą integrację i wzajemne sprawdzenie się w niecodziennych warunkach realizacji projektu. Drugim, już legendarnym konkursowym zadaniem realizowanym w zespołach studentów jednej uczelni było zaprojektowanie i wykonanie zamku z piasku, który zwróciłby szczególną uwagę jury. Najlepsze prace zostały wyróżnione przez międzyuczelnianą komisję konkursową praktycznymi upominkami.

Ale Plener w Krynicy Morskiej to nie tylko praca twórcza, ale również niepowtarzalna okazja do wymiany poglądów i doświadczeń dydaktyków zajmujących się Podstawami Projektowania na uczelniach macierzystych. W tym celu każdy z dydaktyków wygłosił referat na temat struktury wydziałów i jednostek, fundamentów programu nauczania oraz zaprezentowała prace studentów z ostatnich dwóch semestrów.

Immanentną częścią spotkań w Krynicy jest również wykład „Spotkanie z Projektantem”. W ramach tegorocznej edycji swój referat wygłosiła Pani Olga Drenda (znana również jako Ducholożka) – pisarka, eseistka, tłumaczka. Autorka książek, m.in. Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji, Wyroby. Pomysłowość wokół nas (za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki i Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej).

Po powrocie poprosiliśmy Studentów, aby podzielili się z nami refleksjami na temat pobytu w Krynicy. Zwrócili oni szczególną uwagę na to jak spotkania z przedstawicielami innych środowisk akademickich mogą wzbogacać proces projektowy, a także jak odmienne środowisko niż sala wykładowa czy warsztat wpływają na podejmowane decyzje. Styczność z ludźmi o różnych doświadczeniach unaoczniła również jak na różne sposoby można podejść do tego samego zadania i jaki towarzyszy temu proces myślowy. Studenci zwracali uwagę jak rozwinęły się ich kompetencje komunikacyjne przystępując do pracy z nieznanymi wcześniej osobami i w zupełnie nowym środowisku. Na przytoczenie z przymrużeniem oka zasługuje również cytat Dziki nauczyły mnie chować wszystko i nie zostawiać luzem (przyp. na Mierzei Wiślanej jest ogromna populacja dzików).

W plenerze w Krynicy udział wzięli studenci 1-go roku:

  • Anna Król
  • Radosław Kuchta
  • Maciej Maciejewski
  • Weronika Misiak
  • Katarzyna Nowosielska

oraz dydaktycy:

  • mgr Michał Maciukiewicz
  • mgr inż. arch. Mikołaj Truś

udostępnij Udostępnij na LinkedIn Udostępnij na LinkedIn
Udostępnij na Facebook Idź do Facebook
Udostępnij na Twitter Udostępnij na Twitter