„Wydarzenie 'Sztuka do Rzeczy – Design w Krakowie’ to prawdziwa dawka inspiracji, ukazująca, jak krakowska scena artystyczna i branża kreatywna reagują na istotne społeczne wyzwania. To już szósta edycja tego projektu, wspólnie z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa oraz po raz pierwszy w ścisłej współpracy z KBF. Hasło tegorocznego wydarzenia brzmi 'Sprawczość’, co obiecuje niesamowite doświadczenia.
Zapraszamy 18 i 19 listopada na Weekend Rzemiosła, gdzie w różnych częściach Krakowa odkryjecie rzemieślnicze techniki, często już zapomniane.
Na pytanie Sztuka do rzeczy – design w Krakowie odpowiedziały mgr Ewa Protasiewicz oraz dr hab. Anna Szwaja.
Anna Szwaja
Warto też podkreślić, że to nie pierwszy „powrót” do rzemiosła. Możemy zaryzykować tezę, że moda na rzemiosło wraca i pewnie będzie wracać: w tym budynku, do którego będziemy zapraszać uczestników w trakcie Weekendu Rzemiosła działały sto lat temu Warsztaty Krakowskie. To stowarzyszenie wracało do tradycyjnych technik, zgodnie w ówczesnym zachwytem ludowością, która potem odeszła na jakiś czas w niepamięć, a dziś – powraca z pełną siłą.
Ewa Protasiewicz
Myślę, że zainteresowanie rzemiosłem wiąże z tęsknotą za oderwaniem się od cyfrowej codzienności. Dużo czasu spędzamy dziś przed ekranami, dotykamy płaskich powierzchni, więc dłonie same rwą się do bardziej przestrzennych obiektów, naturalnych materii, takich jak glina, drewno czy papier. Rzemiosło daje też poczucie sprawczości: robienie rzeczy własnymi rękami pozwala zupełnie inaczej podchodzić do przedmiotów. W świecie gotowych produktów możliwość prześledzenia i uczestnictwa w procesie powstawania rzeczy to coś wyjątkowego.
W dwóch listopadowych weekendach (11–12.11 i 25–26.11) czekają nas fascynujące wykłady, gorące debaty i praktyczne warsztaty zorganizowane przez KBF podczas programu Design w Krakowie, który odbędzie się w Aptece Designu. To wyjątkowe wydarzenie skupia się na wartościach związanych z budowaniem społeczeństwa zaangażowanego w dobro wspólne. Hasło przewodnie, czyli 'Wspólnota’, odnosi się zarówno do przekształcania dawnej apteki w nowy użytek, jak i do większej wizji przekształcenia Wesołej w kreatywną dzielnicę. Apteke Designu można określić jako zupełnie nowe miejsce na mapie Krakowa, które staje się częścią procesu przekształcania Wesołej w kreatywną dzielnicę
Jeżeli jesteście ciekawi pełnego programu i wszystkich wydarzeń znajdziecie go poniżej.
Pełen program: shorturl.at/jvwOP