Oficjalna witryna Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie

Ewa Maria Mach

Kolekcja Czarny Dębnik

Dyplom magisterski, 2016

Punktem wyjścia dla projektu był materiał – czarny wapień Dębnicki. Pochodzi z nieczynnych już kamieniołomów położonych we wsi Dębnik pod Krakowem.
Autorka, zafascynowana pięknem materiału, zaprojektowała kolekcję 18 obiektów – akcesoriów kuchennych, przeznaczonych do serwowania i celebrowania posiłku. Obiekty te wykorzystują naturalne walory wapienia, który ma wyjątkowo czarny kolor i zdolność do nabłyszczania.
Sposób kształtowania powierzchni każdego elementu, ukrywa jego użyteczną funkcję, tworząc w ten sposób zagadkowy, tajemniczy obiekt. Proste formy geometryczne – kwadratowe moduły, pozwalające na dowolną kompozycję przy stole w jadalni. To właśnie te „ekspozytory” sprawiają, że serwowane produkty są niepowtarzalne, smaczniejsze, wyszukane.
Kolekcja ta wykorzystuje częsty, ale niezamierzony, naturalny kontakt z dłońmi – dotyk doskonale utrwala wapień, pomaga zachować lśniące wykończenie, a tym samym piękno czarnego „marmuru”.
Minimalistyczne naczynia stołowe o geometrycznych kształtach z funkcjonalnymi żłobieniami to trafna odpowiedź na współczesne trendy związane z lokalnością, celebracją posiłków oraz food dizajnem.
Produkcja wapienia dębnickiego wspiera również lokalne rzemiosło i promuje region. Może posłużyć jako idealna pamiątka np. dla turysty.

Projekt był nagradzany w konkursach i prezentowany na wystawach, m.in Biennale Internationale Design Saint Etienne 2017, Graduation Projects 2016, Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Pałacu Sztuki a także  Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989 (2018).


+ zobacz cały opis