Oficjalna witryna Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie

Dominika Hapka

Złotnictwo i/a współczesność

Dyplom magisterski, 2020

Projekt biżuterii Lifeline to alternatywne rozwiązanie, które ma podkreślić potencjał złotniczego rzemiosła oraz złota. Jednym z głównych celów było zaprojektowanie biżuterii opartej o realne potrzeby, która nie ulega przedawnieniu i jest niezobowiązująca. Może ona podlegać modyfikacjom, a w razie konieczności jej fragment da się spieniężyć. W biżuterii Lifeline zachodzi obieg dokładnie tej samej materii czyniąc wyrób unikatowy i ponadczasowy. To rzeczy na lata, nie na jeden sezon.


Punktem wyjścia dla projektu stała się także kondycja obecnych czasów. Rosnąca „niepewność” społeczno-polityczna, finansowa, a także trwoga przyszłość naszą i kolejnych pokoleń. Projekt ma na celu zwrócić uwagę na potencjał złotniczego rzemiosła (wytwarzanie biżuterii Lifeline oparte jest o tradycyjne narzędzia i techniki).


W tym celu angażujemy lokalnych złotników. Dzięki swym umiejętnością mogą przerobić lub wykonać wyrób według aktualnych form Lifeline. Budowanie tego typu relacji niesie za sobą wiele korzyści, m.in. „otwiera na nowe” rzemieślników i uświadamia nabywcom potencjał złotniczego rzemiosła.


+ zobacz cały opis