Oficjalna witryna Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie

dr Anna Mokrzycka-Wagner

Pracownia Podstaw Projektowania

Absolwentka Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wspólnie z Anną Myczkowską-Szczerską prowadzi przedmiot Podstawy typografii i komunikacji wizualnej w Katedrze Podstaw Projektowania.

Zajmuje się projektowaniem przestrzeni wystawienniczych i publicznych dla instytucji kultury. Jest autorką projektów kilkunastu wystaw dla m.in. MEK Muzeum Etnograficznego, MUFO Muzeum Fotografii, Muzeum Krakowa, Festiwalu Kultury Żydowskiej, Bunkra Sztuki, Małopolskiego Instytutu Kultury, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Tworzy również materiały graficzne, multimedialne i wielkoformatowe grafiki umieszczane w projektowanych przestrzeniach, a także oprawy graficzne albumów, książek, wydawnictw muzycznych, oraz komunikację wizualną. Jest współautorką scenariuszy wystaw polskich i międzynarodowych, projektuje również wnętrza budynków muzealnych.

Obecnie jest związana z obszarem projektowania prospołecznego, włączającego i empatycznego. Interesuje ją projektowanie dla emocji i doświadczeń, rozwoju poznawczego i sensorycznego u osób starszych. W ramach pracy doktorskiej wykonała projekt miejskiej przestrzeni parkowej dla osób z demencją i chorobą Alzheimera Ogród z Pamięci, w którym realizuje swoje założenia badawcze. Projekt jest wdrażany przez Zarząd Zieleni Miejskiej, w Krakowie.

Od 2005 roku jest zaangażowana w działalność Fundacji prowadzącej ośrodek pobytu dziennego dla osób żyjących z chorobą Alzheimera i ich rodzin, założonej przez jej rodzinę w Krakowie. Bezpośredni kontakt z osobami z demencją i chorobą Alzheimera stał się podstawą obecnych zainteresowań projektantki, które koncentrują się wokół projektowania specjalistycznych, zielonych przestrzeni publicznych dla osób z trudnościami poznawczymi.

WYKSZTAŁCENIE I KARIERA AKADEMICKA
  • Dyplom magisterski na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w Katedrze Komunikacji Wizualnej (promotor: prof. Jan Otręba), 2001 r.
  • 2019 r. rozpoczęcie studiów doktoranckich na ASP w Krakowie
  • Stopień doktora uzyskany na podstawie pracy pt. „Ogród z Pamięci. Projekt miejskiej przestrzeni parkowej dla osób z demencją oraz chorobą Alzheimera w stadiach wczesnych i średnich” (promotorka: prof. Czesława Frejlich), 2023 r.
GRANT BADAWCZY

W 2022 roku projekt Ogród z Pamięci zdobył grant naukowo-badawczy Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu „Nauka dla społeczeństwa”, co umożliwiło przeprowadzenie szerokich badań z osobami starszymi, osobami z demencją i chorobą Alzheimera.

WYBRANE REALIZACJE
  • „Przemieszczanie. Podgórzanin”, wystawa dla Muzeum Podgórza Muzeum Krakowa, 2019 r.
  • „W drodze do Niepodległości. Legiony Polskie w zbiorach Muzeum Fotografii”, Pałac Prezydencki w Warszawie, wystawa dla MUFO Muzeum Fotografii w Krakowie, 2018 r.
  • „Wolność przyszła z Podgórza”, wystawa dla Muzeum Podgórza, Muzeum Krakowa, 2018/19 r.
  • „Przepis na Kraków”, Kamienica Hipolitów, wystawa dla Muzeum Krakowa, 2014 r.
  • „Krakowscy Wyklęci”, Fabryka Schindlera, wystawa dla Muzeum Krakowa, 2014 r.
  • „Krakowskie tradycje. Emaus” Dom Zwierzyniecki, wystawa dla Muzeum Krakowa, 2012 r.
  • „Passage et repassage. Przejścia i powroty. Passages and Repassages” – seria trzech wystaw międzynarodowych, realizowanych w ramach projektu „Małopolska. Passage obligé”współfinansowanego przez Unię Europejską oraz Województwo Małopolskie. Wystawy prezentowane były w Marsylii w 2011 r., w Krakowie w 2012 r. oraz w Berlinie w 2012 r.
  • „Islam. Orientacja. Ornament” Ratusz, plac Wolnica 1, wystawa dla Muzeum Etnograficzne w Krakowie, 2010 r.
  • „Sztuki wizualne” projekt graficzny książki Magdaleny Ujmy z serii Skandale w sztuce, Wydawnictwo PARK, 2011 r.
  • „Przekleństwa wyobraźni”, wystawa sztuki współczesnej w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie, 2010 r.
  • „Oswajanie Jerozolimy. Fotografie 1857-1900”, wystawa w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, 2010 r.
  • „Sądecczyzna na styku kultur i religii” Galeria Dawna Synagoga, Muzeum Okręgowe w No-wym Sączu, 2011 r. Projekt wystawy i projekt graficzny albumu o tym samym tytule (tekst: Joanna Hołda, fotografie: Piotr Droździk), wyd. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, 2010 r.
  • „Ekwador. Wzory kultur na równiku” Dom Esterki, wystawa dla Muzeum Etnograficzne w Krakowie, 2009 r.
  • „Teatr Bogu i sobie”, Galeria Dawna Synagoga, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, 2009 r. Projekt wystawy i albumu fotograficznego pod tym samym tytułem (tekst: Joanna Hołda, fotografie: Piotr Droździk, wyd. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, 2010 r.)