Zadania realizowane w pracowni obejmują szeroką problematykę związaną z komunikacją wizualną, jednak ze względu na charakter pracowni realizowane są przede wszystkim zadania dotyczące projektowania opakowań. Najistotniejszą kwestią pozostaje zawsze projektowanie odpowiedzialne – studenci muszą uwzględnić aspekt zmniejszenia niekorzystnego wpływu opakowań na środowisko, zarówno na etapie doboru materiałów, procesów wytwórczych, druku, a także ograniczyć uciążliwość dla środowiska zużytego opakowania.
Rola typografii w przekazie wizualnym jest niezwykle istotna, dlatego studenci mają możliwość zapoznania się z historią i rozwojem pisma, powstaniem i rozwojem druku, podstawami typografii oraz pogłębienia wiedzy w zakresie typografii na poziomie bardziej zaawansowanym, obejmującym problematykę mikro- i makro typografii.
Zadania związane z typografią obejmują proste ćwiczenia, a na późniejszym etapie projekty o większej komplikacji, aż po złożone prace związane z projektowaniem wydawnictw. Duży nacisk w procesie dydaktycznym położony jest także na naukę i stosowanie racjonalnej metody weryfikacji decyzji podjętych w procesie projektowym