Oficjalna witryna Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie

Pracownia Rozwoju Nowego Produktu – wybrane prace dyplomowe

Publikacja jest zbiorem wybranych prac dyplomowych licencjackich i magisterskich realizowanych w Pracowni Rozwoju Nowego Produktu w latach 2002-2019.

Od autorów
„Wierzymy, że ściślejsza współpraca z zewnętrznymi jednostkami jest kluczem do podnoszenia jakości kształcenia. Taka forma kształcenia jest ogromną szansą, aby absolwenci, początkujący projektanci, mogli w sposób skuteczny i bezpieczny odnaleźć się na rynku pracy. Jako zespół Pracowni Rozwoju Nowego produktu staramy się podtrzymywać idee prof. Jerzego Ginalskiego, który wszelkimi możliwymi sposobami realizował projekty studenckie we współpracy z firmami i instytucjami, takimi jak Politechnika Krakowska, Spółdzielnie Inwalidów, Fabryka Samochodów Małolitrażowych, Fabryka Samochodów Ciężarowych Autosan i inne. Powinno się możliwie szybko reagować na zmiany pojawiające się na rynku pracy dla przyszłych absolwentów. To dlatego właśnie, po prawie 20 latach działania naszej pracowni oraz starań całego Wydziału możemy przytoczyć nazwy wielu firm, z którymi mieliśmy, a z niektórymi nadal mamy przyjemność współpracować podczas realizacji tematów studenckich, są to między innymi: Splast, Komel, Dobrodzień, HSK Data, Zelmer, MPX Pininfarina (Monachium), Volkswagen (Wolfsburg), Testcentrum Opel (Düsseldorf), KHM Motor Polska, Inżynieria Samochodów Specjalnych Wawrzaszek, Enix, KGHM Miedź Lubin, Armatura Krakowska, Libet, Paged Meble. Na tej liście znalazły się również instytucje i uczelnie w Polsce i za granicą, takie jak AGH w Krakowie, Politechnika Krakowska, Instytut Przemysłu Samochodowego, Akademia Ekonomiczna czy Akademia Sztuk Pięknych w Bratysławie i Politechnika we Frankfurcie.
Jako prowadzący zachęcamy do szukania takich tematów, które są zapowiedzią nadchodzących trendów czy też zmian w naszym życiu i bezpośrednim otoczeniu. Staramy się, aby studenci nie myśleli tylko w kontekście produktu rynkowego – biznesowego, choć jest to dla nas ważne w programie Pracowni, ale również brali udział w projektach, które szczególnie są nastawione na czynnik społeczny, kulturotwórczy, a zwłaszcza na idee zrównoważonego rozwoju. Przykładem takiej współpracy może być chociażby kilkadziesiąt projektów powstałych jako prace konkursowe na Projekt Arting organizowany przez Fundację Ludzie-Innowacje-Design i miasto Bielsko-Biała, skoncentrowany na projektowaniu zrównoważonym i odnawialnych źródłach energii.
Efektem działalności Pracowni są bardzo zróżnicowane tematycznie prace z zakresu m.in meblarstwa, wyposażenia mieszkań (pokoju, kuchni, łazienki), projekty dla branży automotive, projekty pojazdów specjalnych, miejskich i turystycznych, wnętrz pojazdów, rowerów, motocykli, jachtów, urządzeń multimedialnych, sprzętu AGD, oświetlenia czy też rewaloryzacji ogrodu przy ul. Smoleńsk 9 na dziedzińcu siedziby Wydziału. Ważną rolę odgrywa także projektowanie dla potrzeb medycyny i osób niepełnosprawnych, a w ostatnich latach także na potrzeby alternatywnych źródeł energii. Znakiem jakości studenckich projektów są liczne nagrody”

dr hab. Marek Liskiewicz, prof. ASP
st. wykł. Janusz Seweryn
dr Stanisław Juszczak

Zobacz publikację


+ zobacz cały opis