portret Marka Liskiewicza

dr hab. Marek Liskiewicz, prof. ASP

Pracownia Rozwoju Nowego Produktu

Kierownik Pracowni Pracowni Rozwoju Nowego Produktu, prowadzi przedmioty: Projektowanie produktu, Rozwój nowego produktu – praktyka projektowa.

Absolwent Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od momentu ukończenia studiów do roku 1992, samodzielnie lub w ramach współpracy z zespołami projektowymi zajmował się projektowaniem produktu i komunikacji wizualnej. Od 1992 roku wraz ze Stanisławem Półtorakiem, Markiem Suchowiakiem oraz od 2008 roku z Grzegorzem Matusikiem prowadzi firmę projektową Triada Design specjalizującą się w projektowaniu produktu, projektowaniu grafiki użytkowej, modelowaniu i prototypowaniu, realizacji serii informacyjnych oraz krótkich serii wdrożeniowych.

W latach 1980–1983 był zatrudniony na etacie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Samochodów Małolitrażowych i oddelegowany przez tę instytucję do prowadzonych na Wydziale Form Przemysłowych prac projektowych.
W latach 1991–1996 uczestniczył w zespole realizującym Wspólny Projekt Europejski JEP-2275 objęty Programem TEMPUS, dotyczący kierowania rozwojem nowego produktu. W ramach tego projektu odbył szkolenie w Manchester Metropolitan University oraz w National College of Art and Design w Dublinie.
W latach 1999–2005 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Form Przemysłowych. W 2003 r. został kierownikiem Pracowni Rozwoju Nowego Produktu. W 2008 roku został mianowany na stanowisko adiunkta. a w 2013 decyzją Senatu ASP został Profesorem ASP. Bierze udział również w komisjach uczelnianych i wydziałowych takich jak Senacka Komisja ds. Inwestycji, Senacka Komisja ds. Budżetu.

Od 2013 roku prowadzi również zajęcia na Politechnice Krakowskiej, Wydział Mechaniczny, kier. Inżynieria wzornictwa.

Wykształcenie i kariera akademicka

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie:

• tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie: sztuki plastyczne, dyscyplinie: sztuki projektowe (tytuł rozprawy – Projektant wzornictwa przemysłowego – problem solver), data nadania stopnia 15.12.2010, Kraków
  • tytuł doktora sztuki w dyscyplinie wzornictwo, rozprawa pod tytułem Projektowanie nowego produktu – formy współdziałania projektanta z przedsiębiorstwami, promotor – prof. Jerzy Ginalski, data nadania stopnia doktora – 02.07.2003, Kraków
  • tytuł magistra: Optymalizacja wizualnych cech samochodów osobowych, promotor dr Krystyna Starzyńska, Kraków 1979
Publikacje
  • Case study x10. O projektowaniu produktów z dwóch różnych perspektyw, Stanisław Juszczak, Marek Liskiewicz, Janusz Seweryn, Wydawnictwo Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Kraków 2020
  • Pracownia Rozwoju Nowego Produktu – wybrane prace dyplomowe, Stanisław Juszczak, Marek Liskiewicz, Janusz Seweryn, Wydawnictwo Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Kraków 2020
  • Rozwój Nowego Produktu, Jerzy Ginalski, Marek Liskiewicz, Janusz Seweryn, ASP Kraków, wydawnictwo Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Kraków 1994
  • Designer Roku 2011 – tytuł przyznany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego
  • 2000 – Nagroda DOBRY WZÓR ’00 – Nagroda Ministra Gospodarki IWP za odkurzacz ORION dla firmy ZELMER w Rzeszowie
  • 1999 – Złoty medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich DOMEXPO ’99 za maszynkę do mielenia produktów spożywczych DIANA dla firmy ZELMER w Rzeszowie
  • 1996 – Medal na Targach Techniki Zabezpieczeń SAVEX ’95 za elektroniczny zamek drzwiowy LOCKDATA dla HSK DATA w Krakowie
  • 1995 – Wyróżnienie na Targach Techniki Zabezpieczeń SAVEX ’95 za elektroniczny zamek drzwiowy LOCKDATA dla HSK DATA w Krakowie
  • 1995 – Godło TERAZ POLSKA ’95 za rodzinę foteli do niestandardowych wersji samochodów dla INTER GROCLIN AUTO w Grodzisku Wielkopolskim
  • 1995 – Nagroda DOBRY WZÓR ’95 – IWP, Warszawa, za fotel do samochodu POLONEZ SEDAN dla FSO w Warszawie
Współpraca z firmami takimi jak:

ALFA (Kraków), AURITRONICK (Kraków), AUTOSAN (Sanok), CODEM (Kraków), DIPOL (Kraków), Fabryka Samochodów Ciężarowych (Starachowice), Fabryka Samochodów Rolniczych (Poznań), FSM (Tychy), HEITLAND EQUIPMENT (Kolonia), Instytut Elektroniki Przemysłowej (Kraków), INTEL MOTORS (Kraków), INTER GROCLIN AUTO (Grodzisk Wielkopolski), MAKS (Kraków), OBR, FSM (Bielsko-Biała), ARMATURA Krakowska Fabryka Armatur S.A. (Kraków), ARTGOS (Brzozów), ARTEFE (Kraków), BEPIS (Bielsko-Biała), CORTEX CHEMICALS (Tarnów), FSO (Warszawa), HSK DATA (Kraków), INTER GROCLIN AUTO (Grodzisk Wielkopolski), PROMO (Kraków), R&G (Mielec), RUBBERMAID DOMPLAST (Słupsk), WESEM (Wieliczka), ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU (Kraków), ZELMER (Rzeszów), ZTS ERG (Ząbkowice) i wiele innych.

Wybrane realizacje
  • Maszynka do mielenia produktów spożywczych DIANA (1997) dla firmy ZELMER. Projekt realizowany wspólnie z zespołem Triada Design
  • Odkurzacz wodny Aquawelt 919 (2008) dla firmy ZELMER, Rzeszów. Projekt realizowany wspólnie z zespołem Triada Design
  • Projekt pojazdu ratownictwa lotniczego Felix I dla firmy WAWRZASZEK Inżynieria Samochodów Specjalnych. Projekt realizowany wspólnie z zespołem Triada Design